1952 m. Tiesos taurė
Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus – komandų pavadinimuose – nebūdingi lietuvių kalbai gramatiškai nesuderinti junginiai Jei galite, sutvarkykite. |
Sezonas | Lietuvos futbolas 1952 m. |
---|---|
Laikotarpis | 1952 m. gegužės 2 – rugpjūčio 31 d. |
Čempionai | Vilniaus „Karininkų namai“ |
← 1951 m. 1953 m. → |
1952 m. Tiesos taurė – 6-asis Tiesos taurės turnyras. Taurę laimėjo Vilniaus karininkų namų komanda.[1]
Formatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Komandos į turnyrą pakviestos balandžio 30 d.[2] jis vyko trimis etapais:
- I etape žaidė rajonų komandos – jis vyko nuo gegužės 2 d. iki birželio 25 d. (pratęstas iki liepos 1 d.) rajonuose ir Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių miestuose. Etape galėjo žaisti bet kuri futbolo komanda, išskyrus rajono rinktines;
- II etapas vyko srityse ir Kauno, Vilniaus miestuose liepos 5–25 d. Į kitą etapą pateko sričių ir miestų finalininkai;
- III etape žaidė 24 komandos – 12 aukščiausiosios lygos komandų ir II etapo 12 stipriausių ekipų. Varžybos vyko nuo rugpjūčio 2 d. iki rugpjūčio 31 d.[3]
Komandos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Turnyre žaidė 336 komandos,[4] daugiau nei 4000 futbolininkų, 80 komandų iš kolūkių. „Kolūkiečio“ draugijos prizas už masiškumą įteikta Kupiškio rajonui (delegavo 16 komandų).[5] Turnyre žaidė įmonių, kolūkių, mokyklų, Baltijos žvejų, tarybinių ūkių (TŪ), mašinų-traktorių stočių (MTS) komandos.
Rezultatai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Rajonų etapai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Varžybos vyko bent 39 rajonuose ir 5 miestuose, jose dalyvavo bent 210 komandų.
Akmenės rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Turnyre žaidė 28 komandos, tarp jų 19 iš kolūkių.
Alytaus rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Žaidė 3 komandos.
Biržų rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Turnyre žaidė Siūlas Biržai, Jaunosios Gvardijos kolūkis Užušiliai, Rajono kultūros namai Biržai, 1-oji vidurinė mokykla Biržai.
Druskininkų rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Žaidė 3 komandos.
Eišiškių rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Varžybos neįvyko.
Jurbarko rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Kėdainių rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Pirmose rungtynėse pergalę pasiekė Kultūros namai Kėdainiai komanda.
Kybartų rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Klaipėdos miestas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Kovojo 15 komandų. Pirmą kartą turnyre žaidė Uosto įrengimų gamykla Klaipėda, Gulbės fabrikas Klaipėda, Statybos-montavimo kontora Klaipėda ir kai kurie kiti kolektyvai.
Aštuntfinalis:
Pirmoji komanda | Antroji komanda | Rezultatas |
---|---|---|
Trinyčių fabrikas Klaipėda | Elektrinė Klaipėda | (pergalė) |
Amatų mokykla-12 Klaipėda | Uosto įrengimų gamykla Klaipėda | (pergalė) |
Kupiškio rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Rajone žaidė 16 komandų, tarp jų – 11 iš kolūkių, 2 profsąjungų, 2 mokyklų.
Lazdijų rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Varžybos neįvyko.
Linkuvos rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Mažeikių rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Žaidė 5 komandos.
Molėtų rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Varžybos neįvyko.
Naujos Vilnios rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Varžybos neįvyko, nors rajone buvo nemažai įmonių su futbolo komandomis.
Nemenčinės rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Varžybos neįvyko.
Pabradės rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Nors komandų buvo, tačiau varžybos neįvyko.
Panevėžio miestas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Kovojo 9 komandos, tarp jų Cukraus fabrikas Panevėžys, Hidromelioracijos technikumas ir kt.
Pusfinalis | Finalas | ||||||||
Kalnapilis Panevėžys | Spartakas Panevėžys | ||||||||
3 | 2 | ||||||||
Radviliškio rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Pusfinalis | Finalas | ||||||||
1-oji vidurinė mokykla Radviliškis | Lokomotyvas Radviliškis | ||||||||
5 | 4 | ||||||||
(pratęsus rungtynes) | |||||||||
Plungės rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Žaidė 6 komandos.
Raseinių rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Pusfinalis | Finalas | ||||||||
Poligrafas Raseiniai | Vidurinė mokykla Raseiniai | ||||||||
6 | 1 | ||||||||
Šakių rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Varžybos neįvyko.
Šiaulių miestas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Kovojo 7 komandos, tarp jų dvi dukterinės „Elnio“ komandos: Elnias-3 Šiauliai prisijungė pirmajame, o Elnias-2 Šiauliai – antrajame etape.
Šilutės rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Žaidė 6 komandos, tarp jų ir Telmano žvejų artelė Rusnė.
Širvintų rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Viso žaidė 5 komandos, tarp jų Paryžiaus komunos kolūkis Jauniūnai, TŪ Bartkuškis, Vidurinė mokykla Musninkai ir kt.
Pirmoji komanda | Antroji komanda | I rungt. | II rungt. |
---|---|---|---|
TŪ Bartkuškis | VM Musninkai | 1-1 (prat.) | ?-? |
Švenčionių rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Varžybos neįvyko.
Tauragės rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Žaidė 6 komandos.
Telšių rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Žaidė 1 komandos.
Trakų rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Varžybos neįvyko.
Utenos rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Varžėsi 4 komandos.
Pusfinalis | Finalas | ||||||||
VMR Utena | 6 | ||||||||
Žalgiris Utena | 0 | ||||||||
Vidurinė mokykla Utena | Saulės spindulys Vyžuonos | ||||||||
4 | 1 | ||||||||
Vabalninko rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Varžėsi 6 komandos, tarp jų 3 – kolūkių.
Pusfinalis | Finalas | ||||||||
Kultūros namai Vabalninkas | ŽŪM Vabalninkas | ||||||||
(pergalė) | |||||||||
Varėnos rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Žaidė 4 komandos.
Pusfinalis | Finalas | ||||||||
Žalgiris Varėna | Tarybinės Dzūkijos kolūkis Roduka | ||||||||
(pergalė) | |||||||||
Veisiejų rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Varžybos neįvyko.
Vilkaviškio rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Žaidė 7 komandos, tarp jų dvi Komjaunimo kolūkis Pilviškiai komandos.
Pusfinalis | Finalas | ||||||||
Žalgiris Vilkaviškis | Komjaunimo kolūkis Pilviškiai | ||||||||
7 | 0 | ||||||||
Vilniaus rajonas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Varžybos neįvyko.
Sričių etapai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Kauno miestas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Užsiregistravo 28 komandos.
Pusfinalis | Finalas | ||||||||
Dinamo Kaunas | Laimė Kaunas | ||||||||
5 | 1 | ||||||||
Kauno sritis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Iš viso I ir II etapuose Kauno srityje žaidė 22 komandos, jos varžėsi tik 5 rajonuose.
Pirmoji komanda | Antroji komanda | Rezultatas |
---|---|---|
Žalgiris Kėdainiai | Žalgiris Jonava | 2-1 |
Spauda Raseiniai | Žalgiris Kėdainiai | 4-1 |
Ketvirfinalis | Pusfinalis | ||||||||
KTŪ Žalgiris Marijampolė | 2 | ||||||||
Žalgiris Jurbarkas | 1 | prat. | |||||||
KTŪ Žalgiris Marijampolė | 1 | ||||||||
Žalgiris Jonava | 0 | ||||||||
Finalas | |||||||||
Kultūros namai Alytus | KTŪ Žalgiris Marijampolė | ||||||||
3 | 2 | ||||||||
Klaipėdos sritis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Šiaulių sritis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Iš viso I ir II etapuose Šiaulių srityje žaidė 126 komandos, tarp jų 49 iš kolūkių.
Vilniaus miestas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Turnyre žaidė rekordinis skaičius – 29 komandos, tarp jų po dvi komandas iš Elfa Vilnius, Eidukevičiaus kombinatas Vilnius, Raudonosios žvaigždės kombinatas Vilnius, Komunaro žemės ūkio mašinų fabrikas Vilnius, Spartos trikotažo fabrikas Vilnius, Vilniaus baldų fabrikas Vilnius, Dzeržinskio tabako fabrikas Vilnius, Bakelito artelė Vilnius, GSK Vilnius (silpniau pasirodė nei 1951 m.) ir eilė kitų kolektyvų. Pirmąkart turnyre žaidė autotransporto darbuotojai, įregistravę 2 komandas – Taksi šoferiai Vilnius ir Autobusų parkas Vilnius. Keturios komandos buvo iš „Dinamo“ draugijos, „Žalgirio“ draugija turėjo 14 komandų, „Spartako“ – 2 (ir kaip mat iškrito).
Pusfinalis | Finalas | ||||||||
Eidukevičiaus kombinatas Vilnius | |||||||||
Įgula Vilnius | |||||||||
1952-07-12 | Jaunimo stadionas, Vilnius | ||||||||
Eidukevičiaus kombinatas Vilnius | Dinamo XI taryba Vilnius | ||||||||
(pergalė) | 1 | ||||||||
1 | |||||||||
1952-07-13 | Jaunimo stadionas, Vilnius | ||||||||
Dinamo XI rajoninė taryba Vilnius | |||||||||
Elfa Vilnius | |||||||||
Vilniaus sritis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Pirmoji komanda | Antroji komanda | Rezultatas |
---|---|---|
FK Anykščiai | VMR Utena | +:– |
Pusfinalis | Finalas | ||||||||
TŪ Bartkuškis | Žalgiris Pabradė | ||||||||
2 | 1 | ||||||||
Kadangi Širvintų komandoje žaidė trys Eidukevičiaus kombinatas Vilnius žaidėjai, nugalėtojais paskelbta Pabradės komanda.[8]
Pagrindiniai etapai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Plungės komandos žaidė papildomas rungtynes, kuriose Spartakas Plungė įveikė Linų audiniai Plungė ekipą.
Finalas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
1952 m. rugpjūčio 31 d. 17:00 |
Karininkų namai Vilnius | 1 – 0 | Dinamo Vilnius (1945) | Vilniaus Dinamo stadionas Žiūrovų: 7000 Teisėjas: Juozas Litvinas (Vilnius)
|
---|---|---|---|---|
Jonas Dirvonskis 86' | Ataskaitos:[9][10][11][12] |
|
|
TSRS taurė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Į turnyrą pateko abu Lietuvos taurės finalininkai. „Saliutas“ įveikė Burevestnik Kisinev (0-0 ir 1-0) ir Dinamo Frunze (be kovos) komandas, o aštuntfinalyje pralaimėjo Dinamo Moskva komandai (1-4).[13]
Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
- ↑ Lithuanian Final Tables 1922-2013 (Almis.sritis.lt)
- ↑ Laikraštis „Tiesa“. // 1952-04-30
- ↑ Algimantas Bertašius. Lietuvos sporto žinynas, T. 2 (1941–1952 m.). – Vilnius, Lietuvos sporto informacijos centras, 1999. // 50 psl.
- ↑ Vytautas Saulis ir Gediminas Kalinauskas. „Lietuvos futbolas, 1922-1997 m.: istorinė apybraiža“ // Vilnius, „Diemedis“, 1997. // psl. 73.
- ↑ Gediminas Kalinauskas. „Lietuvos futbolui – 80“ (istorinė apybraiža). – Kaunas, UAB „Rodiklis“, 2003. ISBN 9955-9390-5-2. // psl. 102.
- ↑ Juozas Baniota ir Gediminas Kalinauskas. „Aukso ir gintaro amžiaus aidai“ (istorinė apybraiža). – Kėdainiai, „Spaudvita“, 2009. ISBN 978-9955-637-56-1. // psl. 23
- ↑ Gediminas Kalinauskas. „Futbolas Sūduvos krašte 1921–2011“. – Marijampolė, leidykla „Piko valanda“, 2011. ISBN 978-609-422-038-8. // psl. 87
- ↑ Gediminas Kalinauskas. „Ąžuolo šaknys“ (istorinė apybraiža). – Utena, leidykla „Indra“, 2007. ISBN 978-9955-676-55-3. // psl. 39
- ↑ Laikraštis „Tiesa“. // 1952-09-02
- ↑ Gediminas Kalinauskas. Lietuvos futbolo raida (1905–2018). – 2020 m. // psl. 339.
- ↑ Vytautas Saulis ir Gediminas Kalinauskas. „Lietuvos futbolas, 1922-1997 m.: istorinė apybraiža“ // Vilnius, „Diemedis“, 1997. // psl. 266.
- ↑ Lithuanian Cup Finals (Almis.sritis.lt)
- ↑ Vytautas Saulis ir Gediminas Kalinauskas. „Lietuvos futbolas, 1922-1997 m.: istorinė apybraiža“ // Vilnius, „Diemedis“, 1997. // psl. 73.
Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
- Laikraštis „Tiesa“. // 1952 m.
- Gediminas Kalinauskas. Lietuvos futbolo raida (1905–2018). – 2020 m. // psl. 337–339.
- LFF tauré 1952 (Foot.dk)
|
|