Aptarimas:Sostinė

Page contents not supported in other languages.
Straipsnio aptarimas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Manau, kad suvereną reikėtų keisti į valdžią, kadangi suverenas - tai labai specifiškas terminas, būdingas tik politiniams mokslams, o su sostinės terminu susiduria labai įvairus žmonių kontingentas.

O gal tiesiog duoti nuorodą į staipsnį apie suvereną ir ten paaiškinti kas tai yra, o 'valdžia' gali būti įvairiai suprasta pvz. teismas, parlamentas, ketvirtoji valdžia - spauda, vyriausybė ir panašiai. --qwarc 10:31, 13 Spalio 2005 (EEST)

Nežinau kaip parašyti paprasčiau - esmė, kad paprastai sostine laikoma ta vieta, kur posėdžiauja parlamentas (respublikose) arba monarchas (monarchijose, išskyrus konstitucines monarchijas), nes jie pagal atitinkamą valstybės formą suprantami kaip valstybės "savininkai" arba tiesioginiai jų atstovai. Tai svarbu tik tais atvejais, kai skirtingos valdžios šakos reziduoja skirtingose vietose (pvz., Aukščiausiasis Teismas dirba kitame mieste nei parlamentas; arba vyriausybė ir ministerijos yra viename mieste, o parlementas posėdžiauja kitame, kaip kad buvo Vokietijoje perkėlus sostinę į Berlyną). Beje skliaustuose šis politologinis terminas iššifruotas, todėl gal gerai ir taip?

Valdžia būtų labai netikslu, Lietuvoje apskričių administracijos faktiškai atstovauja centrinę vykdomąją valdžią, todėl pagal tokį apibrėžimą galėtume sakyti, kad Lietuvoje mažiausiai 10 sostinių. Dirgela 11:02, 13 Spalio 2005 (EEST)

Ketvirtoji valdžia yra metafora, kadangi niekas jai valdžios teisių nėra davęs - jeigu žiniasklaida valdžia, tai ir bažnyčią prie valdžios galime priskirti. Kiek žinau, remiantis politologijos klasika, formaliai yra 3 valdžios formos - įstatymų leidyba, vykdomoji valdžia ir teismai, kurios paprastai būna viename mieste - sostinėje. Todėl sostinė - tai vieta, kur reziduoja aukščiausia valstybės valdžia. O vietininkai gali būti kad ir kiekviename kaime, bet tai nedaro kaimo sostine. -- CD.

hmm, ar aš ką nors sakiau apie žiniasklaidą? be to iš pradžių buvo siūlymas tiesiog keisti "valdžia", kuri iš vis nežinia ką reiškia.

Jei viskas būtų "paprastai" tai ir klausimo nebūtų. Deja yra ne viena šalis, kur 3 valdžios šakos, tiksliau aukščiausios jų institucijos, yra skirtinguose miestuose. Kur tada "aukščiausia valstybės valdžia"? Aš jau nekalbu apie istorinius atvejus, kai Žečpospolitos seimas rinkdavosi skirtingose vietose, priklausomai nuo seimo tipo bei susitarimo, kad jis kas kelintas kartas turi vykti Lietuvoje. Aišku galime pradėti burti, kad yra įstatymų leidimo sostinė, teisminė sostinė ir vykdomosios valdžios sostinė, kurios dažniausiai sutampa, tačiau paprastai kalbame apie valstybės SOSTINĘ, o ne SOSTINES. Tam ir reikalingas tikslesnis apibrėžimas. O dėl to, kad visiems būtų suprantama tai galim nusivažiuoti iki visiškai trivialių dalykų rašymo, tam geriau skirti atskirą enciklopediją vaikams ar pan.Dirgela 13:06, 13 Spalio 2005 (EEST)

Toje „ne vienoje“ šalyje, kur aukščiausia valdžia išmėtyta, ir sostinės nurodomos kelios, pvz. Pietų Afrika, Olandija, Svazilandas, Bolivija, Dramblio Kaulo Krantas, Tanzanija ir kt. Ar Jūs turėjote kažką kito omenyje? O žiniasklaidą paminėjau šalia spaudos kaip valdžios formos. -CD.

Tai reiškia yra dvi "sostinės" sąvokos - viena platesnė, kita siauresnė. Nors variantas su keliomis sostinėmis man atrodo nei šis nei tas.Dirgela 19:09, 13 Spalio 2005 (EEST)